середу, 24 лютого 2016 р.

З досвіду роботи "Здоров'язберігаючі технології - 2"

Тема: Правила дорожнього руху. Дорожні знаки.

Мета: продовжувати ознайомлення з ПДР, правилами переходу дороги, дорожніми знаками, з місцями для ігор, катання на велосипедах, привчати дітей додержуватись ПДР.

Обладнання: плакати із зображенням вулиці, проїзної частини, тротуарів, перехресть; картки, на яких надруковані загадки; малюнки-відгадки до загадок; костюми Шапокляк, Собачки; віяло з кольоровими кружечками (зеленим, жовтим, червоним); таблиці: «Дорожні знаки»; конверт із запитаннями для тестування.
I.    Організація класу до уроку.
II.    Робота по темі.
ПДР - це норми, що встановлюють порядок руху на дорогах нашої країни. Виконання цих правил обов'язкове для водіїв, пішоходів і пасажирів.
Пішоходи, водії, пасажири, погоничі тварин - це учасники дорожнього руху.
-       Хто ж такий пішохід?
Пішохід - людина, яка бере участь у дорожньому русі поза транспортних засобів і не виконує на дорозі будь-які роботи.
-       Хто ж такий водій?
Водій - людина, яка керує транспортним засобом і погонич тварин, який веде їх за повід, прирівнюється до водія.-       Хто ж такий пасажир?
Пасажир - людина, яка користується транспортним засобом і знаходиться в ньому, але не керує ним.
-       Подивіться на малюнок (схему). Розглянемо частини вулиці на ньому.Вулиця - це частина території, призначена для руху транспорту та пішоходів.Тротуар - це частина вулиці, призначена для руху пішоходів.Проїзна частина - частина вулиці, призначена для руху транспорту.
За містом по обидва боки від проїзної частини розміщені узбіччя. Місця, де вулиці перетинаються між собою, називаються перехрестям.

Перехрестя бувають регульовані і нерегульовані (малюнок-схема).
   На регульованих перехрестях важливі сигнали регулювальника. Перехрестя - найнебезпечніше місце для пішоходів і водіїв. На перехресті необхідно бути особливо уважним. Переходити дорогу на 
перехрестях слід тільки по пішохідних переходах, які позначаються спеціальною дорожньою розміткою або знаками.
Якщо перехід не позначено, то проїзну частину треба переходити по лініях тротуарів або узбіч.
Крім цього необхідно виконувати сигнали регулювальника або світлофора (пам'ятаємо, що світлофори бувають транспортні і пішохідні).
-     Розгляньте малюнок. Позначте на ньому проїзну частину (червоним кольором), тротуар (жовтим), перехрестя (зеленим), перехід (синім).
-     Пригадаємо правила переходу вулиці.
а)  Переходити вулицю можна в місцях, де на проїзній частині є "зебра", знак "Пішохідний перехід", надземні або підземні переходи. Якщо є світлофор - переходити слід на зелене світло.
б)  Переходьте дорогу, поглядаючи на обидва боки, тільки в тих місцях, де її добре видно з обох сторін.
в)   Ідучи до школи, бібліотеки, магазину, на стадіон, обирайте той шлях, де менше доведеться переходити вулицю. Ідіть, тримаючись правого боку тротуару. Не поспішайте. Не виходьте на проїзну частину вулиці. Проходячи повз ворота чи виїзди з дворів, будьте особливо обережними. Звідти може виїхати автомобіль.
а)  Біжать чотири брати
І один одного не можуть догнати.
(Колеса)
б)  Підморгне зеленим оком –
Ми йдемо,
Підморгне червоним оком -
Стоїмо...
(Світлофор)
в)   Тримаюсь лише на ходу,
А як зупиниш - упаду.
(Велосипед)
г)   Маленькі будиночки по місту біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять.
(Трамвай, автобус, тролейбус)
д)   Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить - сороконіжка.
(Поїзд)
ж) Земля дрижить,
Силач біжить,Довгий хвіст дугою
 Тягне за собою.
(Тепловоз)
Заходить Шапокляк:-     Ой, які гарненькі, хто ви такі?
Вчитель:
-     Пробачте, леді, але спочатку треба, мабуть, привітатися.
 Шапокляк:
-     Не варто! А чому ви тут зібрались? Про що у вас іде мова?
Діти:
-Та ось про правила дорожнього руху, про дорожні знаки.
 Шапокляк:
-     Для мене не існує ніяких правил!
Вчитель:
-     Але ж це небезпечно!
Шапокляк:
-     Ну то й що? Бачите, жива і здорова!
Вчитель:
-     Але ж це випадково, леді. Колись цьому прийде край!
Шапокляк:
А що, всі ці люди і діти, що тут знаходяться, - всі знають правила дорожнього руху?
Всі:
-     Так!
Шапокляк (співає):
Хто всім допомагає,
Той марно тратить час.
За добрими ділами
 Ніхто не бачить вас.
Тому я всім і кожному пораджу
 Робити справи так,
Як робить це бабуся,
Красуня Шапокляк!
Собачка:
-     Не слухайте її, не слухайте! Дивіться, що зі мною трапилось (увесь побитий, поранений, ледве вижив). І все це завдяки її порад. Йди звідси, не вчи дітей поганому!
-     Дітки, слід вчити правила дорожнього руху, дорожні знаки, щоб не трапилося ніякої біди. І я послухаю! Повчуся!
а)Де ми можемо гуляти?
(На подвір 'ях, дитячих майданчиках, у парках)
Де машинам можна мчати?
(На проїзній частині вулиці)
б)  Ось дві вулиці зустрілись,
Світлофори засвітились.
Водії це місце знають,
Перехрестям називають.
в)   Всім відомо, безперечно –
На бруківці небезпечно!
Там трамвай по рейках мчить,
Лімузин як птах летить,
Ваговоз випереджає,
Ось фургон везе товар,
Твоє місце – тротуар.
г)   Подивіться - чудеса,
Є на вулицях місця,
Де авто відпочивають,
Пішоходів пропускають!
Там гальмують всі машини,
Перейти дають людині.
Тільки там, де перехід,
Йди сміливо, пішохід!
д)   Що робити, де і як,
Світлофор підкаже? - Так!
Як червоне світло - знак:
Нам стояти треба? - Так!
Жовті світяться вогні.
Можна рухатись нам? - Ні!
На зелений вогник, як?
Переходимо ми? — Так!
ж) Якщо хочеш ти погратись,
Ляльку "Барбі" можна взяти,
Можна рано-вранці встати,
На сопілочці пограти.
Грайте в полі, грайтесь в хаті,
На подвір'ї можна гратись,
Біля хати, на порозі,
Та не грайтесь на дорозі.- Ми теж пограємо.
III. Фізкультпауза
а) Правила гри: Вчитель показує різнокольорові кружечки.
На зелений колір - тупаємо ногами, ніби йдемо. На жовтий колір - плескаємо у долоні. На червоний - мовчимо. Перемагає той, хто правильно переходить вулицю.
б) Собачка грає м'ячиком. Першому ряду кидає, промовляючи: "Зелений". Діти відповідають: "Йдемо!". Другому ряду кидає, промовляючи: "Червоний". Діти відповідають: "Стоїмо!". Третьому ряду кидає, промовляючи: "Жовтий!". Діти відповідають: "Чекаємо!".
7.    Продовження роботи по темі. Знайомство з дорожніми знаками
-     Дорожні знаки призначені для регулювання дорожнього руху. Вони попереджають, забороняють, наказують, інформують, повідомляють. Мову дорожніх знаків повинні розуміти всі учасники дорожнього руху. (Далі вчитель показує таблиці: "Дорожні знаки" і розповідає про їх призначення та позначення.)
Собачка:
-     Ой, які ж ви молодці, діточки, самі гарно вчитесь і мене багато чому навчили. Я хочу, щоб ви навчили цієї грамоти і моїх знайомих, а то вони знають лише свої лісові знаки. А якщо їм доведеться до вас у гості йти і їхати, вони можуть потрапити у біду. Дайте, будь ласка, ВІДПОВІДІ на їх питання (конверт із запитаннями для тестування).
8.       Робота у зошитах. Тестування.
-     Вибери правильну відповідь:
1)    Місце переходу вулиці, дороги позначають:
а)  "Зеброю";
б)  "Зеброю", "острівцем безпеки", знаками "Пішохідний перехід", "Підземний перехід", "Надземний перехід";
в)   "Зеброю", знаком "Пішохідний перехід".
2)    У червоних трикутниках зображують знаки:
а)  заборонні;
б)  наказові;
в)   попереджувальні.
3)    Світлофори бувають:
а)  транспортні та пішохідні;
б)  транспортні;
в)   пішохідні.
4)    На регульованому перехресті важливіші сигнали:
а)  світлофора;
б)  світлофора і дорожніх знаків;
в)   регулювальника.
5)    Коли регулювальник стоїть боком до тебе з опущеними руками ти:
а) йдеш;
б) стоїш.
ІV. Підсумок уроку.


понеділок, 22 лютого 2016 р.

З досвіду роботи "Здоров'язберігаючі технології"

Театралізоване дійство
«Сірничок малий, а лиха багато»


Мета: формувати у дітей уявлення про правила пожежної безпеки; ознайомити зі способом подолання вогню; закріпити знання про пожежників; розвивати вміння швидко орієнтуватися в критичній ситуації; виховувати доброту, почуття взаємодопомоги.
                                                      Хід заходу
Ведуча. Приготуйтеся, будь-ласка:
                 Ми покажем диво-казку.
                  Про пригоду чарівну
                  Свою казку поведу.
                  А щоб казочку почати,
                  Я хочу вам загадки загадати.
11)     Спішить, сурмить – дорогу дай.
Моргає синім оком.
Примчиться вчасно -  і біда
Людей обійде боком.
                      (Пожежна машина)
22)      Лишає він страшні сліди.
Усе він пожирає.
А як даси йому води –
Відразу помирає.
                       (Вогонь)
33)       Два вушка, ще й дужка.
Порожнє бринить,
А повне мовчить.
                       (Відро)
Я радію, що малятка
Відгадали всі загадки.
Диво-казка нас чекає,
Всіх присутніх тут вітає.
Час в дорогу вирушати
Нашу казку починати.

Кішечка.  Погляньте, яка в мене гарна сукня!  Але, що це таке? Вона пом΄ялась! Потрібно випрасувати її, щоб вона стала такою. Як була раніше.
Кішечка вмикає праску, кладе її на сукню. До зали входить Зайчиха і Кіт.Зайчиха. Пропоную відвідати нашу подружку Кішечку. Я хочу розповісти їй декілька віршиків, які нещодавно вивчила.
Котик. А я хочу сказати їй, що вона мені дуже подобається.
Зайчиха. Привіт, подружко! Я вирішила завітати до тебе в гості та привела з собою Котика.
Кішечка. Як добре. Що ви до мене зайшли! А я ось купила нову сукню.
Зайчиха. Ой, яка ти молодець! А я хочу вам розповісти віршик. Ось послухайте.
                           Як ішла на ринок мати,
                           Стала доньку поучати:
                           Ти до грубки йти не смій,
              Бо вогонь – лихий палій!
Кішечка. Та ти що? Це все несерйозно! Ти сподіваєшся, що вона це запам΄ятала?
Котик. А я навіть і не знаю, що потрібно робити.
Зайчиха. Ой, погляньте, Кішечко, твій будинок горить!
Кішечка.         Крісла, стільці, дзеркала –
                             Все згорить у нас дотла…
                             А мої всі сукні гарні
                             Стануть вмить такі погані!
Котик.  Не хвилюйся. Ми побігли по допомогу!
Кішечка налякана. Зайчиха і Котик біжать по допомогу. Звучить спів пташок.
Ведуча. Діти, що це за спів?
Діти. Граки летять!
                                                     Вибігають граки.



1-ий грак. Ой, палає будинок, що ж робити?
2-ий грак. Затанцюємо наш танок – і можливо допоможемо загасити будинок.
                                     Звучить музика. Діти танцюють.
3-ій грак.  Вибач, ми не змогли тобі допомогти. Навіть такий чарівний танок. Як наш, не зміг загасити вогонь.
Кішечка.   Летіть звідси, а то від вас жодної користі. Лише вихвалятися можете.
                                  Кішечка сіла похнюпившись.
Ведуча.                Засмутилась наша кішка.
                                   Хто б розрадив її трішки?
                                   Поросята підбігають
                                   І до неї промовляють.
                                  Вибігають поросята і підходять до Кішечки.



1-ше поросятко.
                                    Знають всі – без вогню людині
                                    Не прожить ні єдиної днини!
                                   При вогні все довкола нам видно,
                                   Гріє він нас і взимку, як влітку.
                                   Подивіться-но, друзі, навкруг:
                                   Нам вогонь – найнадійніший друг,
                                   Та коли обережність забудем,
                                   Він стає тоді ворогом людям.
2-ге поросятко.
                                    Хоч вогонь нам друг – дивись,
                                   Краще ти побережись!
                                   Коли будеш пустувати –
                                   Недалеко до біди,
                                   Від вогню добра не жди!
Кішечка.          Ні! Він  все одно не гасне!
Поросятка.    Вибач, ми хотіли тобі допомогти!
Ведуча.           Ще більше кішечка засмутилась.  Аж тут  Вовчик з΄явився.
                           Поросятка виходять із зали. Забігає Вовк.


Вовк.   Я почув, що в тебе лихо і вирішив тобі допомогти.
Кішечка.          І чим же ти мені допоможеш? Я в кімнаті забула вимкнути праску і залишила її на новій сукні. Що ж тепер буде?
Вовк.   Не хвилюйся. Зараз ми пограємо в ігри.
Ведуча.           Ось погляньте, які молодці! Справжні пожежники! І до речі нам потрібні пожежники! Але зачекайте, хто знає номер пожежної частини?
         Запитує у дітей. Відповіді дітей. Вовк телефонує. Чути звуки сирени, вбігають діти, одягнені в костюми пожежників.

1-ий пожежник.  Доброго дня!  Бачимо, що ви без нас не можете обійтися!
2-ий пожежник. Беремося до роботи! 
             Пожежники підходять до будинку. Імітація гасіння пожежі.
Кішечка.          Дякую вам всім! Ви мені допомогли.
1-ий пожежник.  А тепер ми розповімо вам правила пожежної безпеки.
2-ий пожежник.   Правила пожежні бездоганно знайте!
                                        Правила пожежні міцно пам΄ятайте!
                                        Правило перше вивчіть скоріше,
                                        Правило перше – найважливіше.
1-ий пожежник.    Сірників ви бережіться –
                                        В сірниках вогонь таїться!
                                        Вогонь – не забавка! Завчіть назавжди!
                                        Щоб не було вам такої біди!
Ведуча.           Діти, давайте віддячимо нашим пожежникам і подаруємо їм пісню.
                                            Діти виконують пісню про пожежників.
Ведуча.                   Ось і закінчилась наша казка.
                                       Всі повинні пам΄ятати

                                      Правила протипожежні.
                                      І з вогнем не пустувати,
                                      Бути дуже обережним.
                                      І малятам і звірятам
                                      Дуже добре треба знати:
                                      Сірники не для забави,
                                      З ними страшно мати …
Діти.                       Справу!
Ведуча.                  Розігрілась праска дуже?
                                      Що робити будеш, друже?
                                      За гаряче не хапай,
                                       Із розетки… 
Діти.                            Вимикай!    
Ведуча.                    Знать повинен кожний:
                                       Щоб похід був до ладу,
                                       Жартувать з вогнем не можна –
                                      Ліс потрапить у… 
Діти.                            Біду!    
Ведуча.                    Вивчіть Правила пожежні,            
                                    Будьте обережні!
                                    Знає хай дитина кожна!
                                    Жартувать з вогнем не…
Діти.                            Можна!
                                       Ми цей день чудовий
                                       Будем пам΄ятати.
                                        І правила пожежні
                                       Бездоганно знати.

Під музику діти виходять із зали.